Tibetské misy – predaj | www.tibetskemisky.sk

Gongy

História gongov

Gongy patria medzi hudobné nástroje zo skupiny perkusií. Sú to jedny z najstarších hudobných nástrojov v histórii ľudstva. Vek najstarších objavených gongov sa odhaduje približne na 4000 rokov, čím ďaleko prekonávajú aj tibetské misy. Niet preto divu, že sa nás zvuk gongov dokáže tak hlboko dotknúť.

Prvá doložená písomná zmienka o gongoch pochádza zo 6. storočia p.n.l. z Číny. Vyplýva z nej však, že do výroby a používana gongov uviedla Číňanov ešte iná, nie presne určená civilizácia z oblasti Strednej Ázie. Číňania používali gongy pri rôznych náboženských a politických ceremóniách, v prítomnosti cisára, ale aj ako signál pre zvolávanie vojsk do boja. Z Číny sa potom šírili gongy do iných oblastí sveta, najmä do Juhovýchodnej Ázie, neskôr do Afriky, až nakoniec dorazili do Európy, približne v 18. storočí.

Rôzne štýly gongov

Gongy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, štýloch a tvaroch. Takisto ako nárečia v jazyku alebo odnože náboženstva sa vyvíjali aj gongy a to v závislosti na oblasti a kultúre v ktorej sa používali. Gongy bývajú ploché alebo, prípadne s malou kupolou uprostred a okraje bývajú zahnuté, ale aj jednoduché neukončené, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Gongy sa vyrábajú tepaním kovu, zvyčajne bronzu alebo mosadze.

Aké gongy ponúkame?

Všetky gongy v ponuke sú vyrobené ručne tepaním a pochádzajú z Nepálu. Tradičnú gravírovanú výzdobu tvoria slabiky najznámejšej budhistickej mantry Om Mani Padme Hum, prípadne niektoré z 8 šťastných symbolov Aštamangaly alebo iné. 
Zvukovo patria medzi tzv. slnečné gongy, v ktorých narozdiel napríklad od veterných gongov dominujú nižšie tóny. Ku každému gongu nájdete aj krátku zvukovú ukážku. 


Gongy

  • Cena
    0,-
      
    0,-
Zoradenie