Tibetské misy – predaj | www.tibetskemisky.sk

Kvalitné a nekvalitné tibetské misy - ako ich rozoznať?


V prípade, že ešte o tibetských misách nemáte veľa informácií a rozhodnete sa nejakú si zadovážiť, prosím čítajte ďalej. Je dosť možné, že Vás zaujmú ponuky niektorých predajcov, ktorí predávajú takzvané tibetské misky. Ak sa rozhodnete pre takúto misku, môže sa stať, že hneď pri prvom údere budete sklamaní. A to aj vtedy, keď miska pekne vyzerá a dostali ste k nej aj krásne darčekové balenie a dokonca sa aj podobá na kvalitnejšie a drahšie misy. Môže sa Vám stať, že miska doznie už po niekoľkých sekundách. Ako je to možné? Toľko kníh, informácií o misách, liečiteľov, a to všetko kvôli týmto pár sekundám?

Hlavný dôvod, prečo lacné misky a napodobeniny hrajú tak krátko a plocho, je jednoduchý. Najmä čínski výrobcovia v honbe za ziskom a maximalizovaním predaja zneužívajú povesť kvalitných tibetských mís a svoje "spievajúce" misky vyrábajú z nekvalitných surovín a k tomu spôsobom, ktorý nemá čo dočinenia s pôvodným spôsobom výroby tibetských mís. Využívajú rôzne marketingové a výrobné triky, aby misky vypadali čo najpútavejšie, avšak to podstatné, čiže zvuková stránka, často zaostáva.
  • V prvom rade zloženie tibetskej misy, by malo byť nasledovné: 80-85% meď a 15-20% cín. To sú základné suroviny pre výrobu bronzu, z ktorého má byť kvalitná miska ukovaná. Nekvalitní výrobcovia tento pomer nedodržujú a používajú lacnejšie náhrady ako napríklad zinok a tiež oveľa menej medi, ak vôbec. Stretnete sa napríklad aj s misami vyrobenými z lacného hliníku.
     
  • Ďalší dôvod je spôsob výroby tibetskej misy. Nekvalitné misky sú vyrábané odlievaním a následným sústružením, kdežto pri originálnych tibetských misách je výroba zložitejšia a dlhšia. Z kusu bronzu zahriateho na vysokú teplotu postupne skupina kováčov formuje misu tepaním, čiže stovkami a stovkami úderov až do finálnej podoby. Tento proces môže trvať pri veľkých misách aj niekoľko hodín a nie je jednoduchý. Práve tepaním získava spievajúca misa svoju zvukovú kvalitu. Názorné video si môžete pozrieť tu: https://www.tibetskemisky.sk/tibetske-misky-vyroba-galeria

Ako teda rozoznať nekvalitné misky?1. Jamka po uchytení sústruhu.

Na nekvalitných miskách nájdete často v strede stopu po sústružení v tvare malej jamky z vnútornej aj z vonkajšej strany. Je to miesto presne v strede misky, kde sa uchytáva do sústruhu. 

nekvalitná tibetská miska


2. Obvodové zárezy.

Pri sústružení sa často hĺbia do misky perfektne rovné ozdobné zárezy. Efektné, avšak pre zvuk misky zbytočné.


3. Dokonalý kruhový tvar misky.

Pri odlievaní a sústružení sa nadbytočný materiál v podstate z misky odstráni a miska tak získa perfektný kruhový tvar. Takisto hrany misky sú v presne rovnakej výške a sú dokonale rovné a steny sú rovnako vysoké. Skutočné ručne tepané misy nemajú úplne rovnakú výšku stien a niekedy dokonca ani dokonalý kruhový tvar.


4. Žiadne stopy po tepaní.

Ako bolo spomínané vyššie, práve tepanie dodáva miske kvalitný zvuk. Ich absencia na miske nie je dobré znamenie. Aj keď nájdu sa aj misy, ktoré boli odliate a vysústružené a už po vychladnutí len dodatočne dotepávané ako vidíte na obrázku. Tu ide však už len o kozmetickú úpravu, aby vypadali autentickejšie.

dotepávaná tibetská miska


5. Misky ako veľkonočné vajíčko.

Ak nájdete misky v rôznych exotických farbách, často vo farbe čakier, takisto spozornite. Je jednoduchšie misku zafarbiť pútavými farbami ako ju kvalitne ukovať. 

nekvalitné tibetské misky


6. Maľované písmo.

Na nekvalitných miskách často nájdete rôzne maľované znaky, čo je tiež signál masovej výroby. Je totiž veľký rozdiel misku pomaľovať alebo do nej znaky pracne umelecky vygravírovať.


7. Darčekové balenie.

Kvalitné misy sa len málokedy predávajú v darčekových baleniach. Takmer vždy nájdete vo vnútri len napodobeninu spievajúcej misky.
 
tibetská miska darčekové balenie


8. Miska s drevenou paličkou bez kože - grátis k miske.

Ponúkaná palička, ktorá nie je potiahnutá kožou sa pri hraní krúžením od hrán misky odráža a vytvára nepríjemný zvuk. Koža na paličke vytvára izolačnú vrstvu a pri krúžení, ale aj pri úderoch tak môže vyniknúť skutočný zvuk misky. Hodnota paličky spočíva práve v pridaní kože, nie v dodaní kúsku dreva.

nekvalitná tibetská miska
Ako majú vyzerať kvalitné ručne tepané tibetské spievajúce misy?

  • ručne tepaná tibetská miska - vidno jemné stopy po úderoch
ručne tepaná tibetská miska
 
  • tepaná tibetská misa môže mať aj mierne tvarové nedokonalosti
tibetská misa ručne tepaná
  • kvalitná výzdoba - gravírovanie - vyhĺbené nástrojmi, nie maľované
gravírovaná tibetská misa
  • žiadne stopy v strede misky po uchytení v sústruhu
tibetská miska ručne tepaná


Ako vidíte, kvalitné a nekvalitné misky sa dajú pomerne ľahko rozoznať a predídete tým zbytočnému sklamaniu a vyhodeným peniazom. Všetky misky, ktoré nájdete v ponuke nášho eshopu www.tibetskemisky.sk sú vždy a výhradne len ručne tepané z bronzových zliatin a to priamo v Nepále alebo v Severnej Indii, teda tam kde má výroba spievajúcich mís svoju históriu a tradíciu a žijú tam skutoční remeselníci a umelci, ktorí dokážu vyrobiť kvalitné tibetské misy. 

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.