Tibetské misy – predaj | www.tibetskemisky.sk

Tingshe-činelky-karatálky

     Malé zvonkové činely sú prastarým nástrojom, ktorý sa hojne používal a stále používa pri budhistických rituáloch, ale pôvod tohto nástroja siaha až do predbudhistickej šamanskej tradície. Pôvodne boli používané pri ich výrobe aj nebeské kovy, čiže úlomky meteoritov. V súčasnosti je to však podobné ako s legendou o siedmich kovoch, z ktorých sa vyrábajú tibetské misy. Skutočnosť je taká, že sa činelky vyrábajú z rovnakej zliatiny ako tibetské misy, čiže 80% medi a 20% cínu.
 
tingshe činelky karatalky


Ako hrať na činelky?


     Výhodou čineliek je ich jednoduchosť, čo znamená, že každý sa môže naučiť na ne hrať veľmi rýchlo. Sú vynikajúcim doplnkom k širokej variete duchovných nástrojov a meditatívnych techník. Set čineliek pozostáva z dvoch čineliek spojených prúžkom kože cez vyvýšené stredy čineliek. Pri hre na činelky pevne uchopíme prúžok kože na obidvoch stranách tesne nad činelkami. Následne jedenkrát silno a kolmo udrieme hrany čineliek o seba. Tento úder vytvára charakteristický vysoký zvonivý tón o frekvencii približne 3000 Hz. Činelky držíme vo vzduchu až kým úplne nedoznejú, čo môže trvať približne 30 sekúnd, prípadne nimi môžme pohybovať po priestore, aby sa zvuk lepšie rozliehal. Druhý spôsob hry spočíva v tom, že necháme činelky voľne visieť a necháme ich o seba udrieť jemne, len svojou váhou. Vtedy je ich zvuk jemnejší a tichší. S činelkami takto môžete pomaly prechádzať a čistiť celý priestor, nevynechajúc rohy miestnosti. Podobne ako pri misách, čaro čineliek sa dostaví práve v okamihu keď doznejú a uvedomíme si prítomný čistý okamih. 


Čistenie priestoru!


     So zvukom čineliek súvisí teda aj praktizovanie čistenia priestoru. Čistenie priestoru je vhodné práve vtedy, keď cítime, že na mieste zotrváva nejaká silná emocionálna záťaž. Podľa čínskej tradície Feng Šuej zanechávajú všetky ľudské aktivity v priestore, kde sa odohrávajú, nejaký emocionálny náboj, či už pozitívny alebo negatívny. Činelky sú jednoduchý spôsob, ako túto energiu neutralizovať a vytvoriť tak emocionálne čistý priestor. Samozrejme prostriedkov na to aby sme toto docielili je viac, ale činelky patria k najjednoduchším a pritom efektívnym nástrojom.
     Tingshe môžeme tiež považovať za ladičky. Ich úlohou, okrem čistenia priestoru je aj samotné vyčistenie mysle poslucháča, čo má zároveň vplyv aj na telesnú schránku. Práve preto uvádzame ku každému setu čineliek ich frekvenciu, ale hlavne ich zvukovú ukážku, na základe ktorej si môžete vybrať činelky, ktoré Vás oslovia najviac. Je treba doplniť, že dve činelky v jednom sete takmer nikdy nehrajú v rovnakej frekvencii. Môže byť medzi nimi rozdiel 10, 50 alebo aj 100 a viac Herzov. Práve táto nerovnakosť vytvára alikvotné frekvencie, zvláštne vibrovanie až pulzovanie produkovaného zvuku v priestore.
     Pri začiatku meditácie môžeme činelky použiť ako pomôcku na sústredenie, keď sa sústredíme len na jednu vec, čiže zvuk čineliek, čo pomáha odbúrať všetky ostatné vyrušenia mysle, ako sú okolité zvuky, myšlienky. telesné pocity a podobne.
Činelky je vhodné použiť aj tesne pred hrou na tibetské misy. Vyčistia a pripravia priestor pre hlbšie tóny tibetských mís a tiež pripravia myseľ poslucháča pre nevšedný zážitok hry na tibetské misy. Takisto je vhodné ich použiť po skončení hry na tibetské misy, ako znamenie pre návrat do hmotného sveta. 
  • Cena
    0,-
      
    0,-
Zoradenie
 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.