Tibetské misy – predaj | www.tibetskemisky.sk

Ako hrať na tibetských miskách

Ako hrať na tibetské misy


1. Položte si misku na dlaň ruky, je na Vás na ktorú. Dlaň mierne pokrčte, aby sa miska pri hre tlakom paličky neposúvala.  Nedržte misku za bočnú stenu, pretože by ste si sami blokovali vibrácie a tým aj zvuk tibetskej misky.

ako hrat na tibetskej miske 1

2. Uchopte do ruky paličku, akoby ste držali veľkú ceruzku alebo pero. S paličkou pomaly začnite prechádzať po obvode misky. Pre vyrovnaný zvuk je dôležité zachovať rovnaký tlak na okraj misky a tiež rovnakú rýchlosť. S tlakom aj rýchlosťou môžte experimentovať. Pri menších miskách niekedy pomôže, najprv rozohrať misku úderom a až potom začať po obvode. Pri veľkých misách netreba niekedy ani krúžiť po celom obvode, stačí asi tretina obvodu a pohyb tam a späť. Po pár minútach by Vám to malo ísť bez problémov.
 

ako hrat na tibetskej miske 2


3. Ďalšou metódou je jednoduché udieranie paličkou na okraj misy, ako na gong. Výsledok bude záležať od toho ako silno udriete, či to bude palička potiahnutá kožou alebo iným mäkkým materiálom alebo bude povrch udierajúceho predmetu tvrdý. Pri údere tvrdým predmetom, napríklad drevenou časťou paličky alebo kovom, miska zahrá najmä vysoké tóny. Pri údere mäkkou časťou paličky to budú stredné frekvencie. Pri veľkých misách sa používajú aj špeciálne palice s gumovým jadrom a plsteným povrchom pre dosiahnutie čo najnižších frekvencií a najvyšším meditatívnym účinkom.


ako hrat na tibetskej miske 1Ako vytvoriť v spievajúcej mise fontánu?

Fontánu v miske vytvoríte ako v kroku č.2. Vytvoriť fontánu však môže byť niekedy problém, najmä pri menších misách približne do 15 cm priemeru, kde sa nevytvárajú dostatočne silné vibrácie, aby vytvorili fontánu. Aj pri väčších misách možno bude potrebné na okraje misy zatlačiť trochu väčšou silou.
 

Tu je názorné video z nášho kanálu na Youtube

youtube kanál tibetskemisky.sk
 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.